Rethymon
Grecja » Wyspa Kreta Rethymnon (Ρέθυμνο, Rethymno, Rethimnon) – Grecja
      Sławne dzięki malowniczemu staremu miastu i portowi w stylu weneckim, położone na Krecie miasteczko oferuje odwiedzającym podróż w głąb historii.
      Rethymnon to stolica jednego z czterech województw Krety o tej samej nazwie, rozciągającego się od Gór Białych na zachodzie aż po Psiloritis (Idi) na wschodzie, graniczącego z Chanią i Heraklionem. Nazywane jest ono "sercem Krety" – nie tylko dzięki otwartej na gości miejscowej ludności, ale przede wszystkim ze względu na swoje unikalne piękno; krystalicznie czyste, niebieskie morza, obfitość słońca, piaskowe plaże i wspaniałą, renesansową architekturę.
      Samo miasto znajduje się w północno-zachodniej części Krety i liczy sobie około 40.000 mieszkańców. Zostało zbudowane pod koniec okresu minojskiego, nosi więc ślady cywilizacji sięgające do 4.500 lat. Rozciąga się ono 13km wzdłuż wybrzeża, które to w tej okolicy gęsto usiane jest hotelami.

Rethymnon – historia
      Początki tego urokliwego miasteczka datują się na koniec cywilizacji minojskiej, kiedy w miejscu tym powstała osada Rithymna. W okresie grecko-rzymskim była ona ważnym ośrodkiem handlu i miała prawo do bicia własnych monet, z których jedna, przedstawiająca dwa delfiny w okręgu, służy dziś za herb Rethymnonu.
      Okres największej świetności miasta przypada na czasy okupacji weneckiej (od XIII w.), przede wszystkim na wiek XVI i początki wieku XVII. Wtedy to stało się ono jednym z największych ośrodków wymiany gospodarczo-handlowej na Krecie, a także centrum nauki i sztuki. Wenecjanie pozostawiali po sobie liczne budowle, m. in. słynną Fortezzę, jednak ich hegemonia przerwana została przez najazd turecki w roku 1645. Przez następne 250 lat nad miastem panowali muzułmanie, czego odbicie znaleźć można dziś w tamtejszej architekturze. Po przyłączeniu Krety do Grecji w początkach XX wieku Rethymnon odzyskał świetność, do czego walnie przyczynił się rozwój turystyki.

Rethymnon – klasztory, pomniki weneckie, muzea, festiwale
      Miasto oferuje zbyt wiele by móc opisać to w kilku zdaniach. Niewątpliwie warto zobaczyć bramę Porta Guora (Wielka Brama), która znajduje się przy wejściu do ulicy Antistaseos (Ruch Oporu), nazywanej także Mikri Agora (Mały Rynek). Porta Guora jest jedynym zachowanym fragmentem pierwszych fortyfikacji Rethymnonu. Posuwając się wzdłuż ulicy natrafimy następnie na kościół Aghios Frangiskos (Świętego Franciszka), oraz turecką szkołę podstawową. Na uwagę...
Dodaj opinię o miejscowości: Rethymon
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl